המרכז לגאוגרפיה חישובית

לאור התמורות שחלו בעשורים האחרונים במחקר הגאוגרפי בתחום מערכות המידע הגאוגרפיות (GIS) בעולם ובארץ, נולדה ההבנה שקיים צורך בהקמתו של מרכז ייעודי לתמיכה במחקר בעל אוריינטציה חישובית.

המרכז לגאוגרפיה חישובית הוקם על ידי המחלקה לגאוגרפיה בשנת 2009 מתוך ההכרה שבסיסי נתונים מרחביים ועיתיים מאפשרים לשנות את אופי המחקר ולפתוח כיווני מחקר רב-תחומיים. מטרה נוספת של המרכז הייתה לפתח ולקדם תוכנית הוראה בגאוגרפיה חישובית שתשלב את התחומים השונים במחלקה ותקדם את ההוראה בתחום הגאואינפורמטיקה, במסגרת החטיבה בגיאואינפורמטיקה בתואר הראשון וקורסים מתקדמים במסגרת התואר השני.

המרכז מאגד צוות מקצועי בעל יכולות מתקדמות באיחסון נתונים וניהולם, ניתוח נתונים מרחביים, קרטוגרפיה ממוחשבת, עיצוב גרפי ובניית אתרי אינטרנט.

מאז הקמתו מספק המרכז תמיכה תשתיתית לפעילות המחקרית במחלקה לגאוגרפיה (ומחוצה לה), תמיכה שמעגנת בתוכה לא רק את תחום הגאואינפורמטיקה של שיטות חישוביות וכמותיות, מאגרי מידע, מסדי נתונים גדולים, טכנולוגיות מידע ויישומי GIS, אלא גם את שרותי הכרטוגרפיה והתמיכה הגרפית והעיצובית הנדרשת לפעילות האקדמית על שלל גווניה.

המרכז לגאוגרפיה חישובית כולל בתוכו את המעבדה לכרטוגרפיה שהיוותה חלק בלתי נפרד מהמחלקה לגאוגרפיה מאז הקמת המחלקה בשנת 1950. המעבדה לכרטוגרפיה הינה בעלת מוניטין של אחת המקצועיות ביותר בתחום, והיא המובילה מסוגה במחלקות לגאוגרפיה. חלק משירותיה כוללים הפקת מפות, דיאגרמות ועזרים גרפיים לצורכי הוראה ומחקר, פרסומים אקדמיים בספרים וכתבי עת מדעיים וכן פוסטרים לכנסים מדעיים.

כיום כל העבודה הכרטוגרפית מתבצעת בסביבה ממוחשבת ובנוסף, גם הרחבנו את שירותינו לשירותי גרפיקה דיגיטלית ועיצוב ובניית אתרי אינטרנט.שירותים

המרכז לגאוגרפיה חישובית מספק שירותים מגוונים בתחומים שונים כגון: גאואינפורמטיקה, מסדי נתונים, כרטוגרפיה, עיצוב ומיתוג גרפי לעולם האקדמיה, חברות ועסקים חיצוניים, סטודנטים ואנשי חינוך.

מאז שהוקם בשנת 2009 ועד היום, המרכז לגאוגרפיה חישובית מספק שירותי גאואינפורמטיקה ועיצוב גרפי לעולם האינטרנט והדפוס משלב האפיון ועד שלב הביצוע, תוך הקפדה על איכות הנתונים והעיצוב, על ממשק משתמש חכם, ומעניקה שירות לקוחות אדיב ומהיר.

  • שרותי כרטוגרפיה | הפקת מפות מודפסות ודיגיטליות

  • אינפוגרפיקה, עיצוב ומיתוג גרפי | הצגת סוגי מידע כגון תרשימים, מפות, איורים ופוסטרים, מיתוג, עיצוב לוגו ובניית שפה גרפית

  • עיצוב ובניית אתרי אינטרנט | שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ודגש על חווית המשתמש

  • שירותי GIS | עיבוד וניתוח נתונים גאוגרפיים בזמן ובמרחב וייעוץ GIS

  • תיכנות ובניית מסדי נתונים (DB) | בנייה, תחזוק ואיחסון נתונים

  • שירות הזמנת תצלומי אוויר | הזמנת תצלומי אוויר מארכיון תצלומי אוויר שבמחלקה לגאוגרפיה
פרויקטים

 

merkaz_01 merkaz_02 merkaz_03
     
אטלס דיגיטלי אינטרנטי
(בשיתוף עם מט"ח)
 אטלס ישראל – האטלס הלאומי
(בשיתוף עם המעבדה לכרטוגרפיה)
 אתר "קטלוג מפות וארכיון תצלומי אוויר"
(בשיתוף עם ספריית המפות)

 

merkaz_04 merkaz_05 merkaz_06
     
האתר של דר' דרור הבלנה אתר כנס האגודה הגאוגרפית
הישראלית ה-56
 מיתוג הכנס של האגודה הגאוגרפית הישראלית ה-56

 

merkaz_07 merkaz_08 c08
     
מפות מערות למלח"ם איורים ומפות לפרסומים אקדמיים יישומי GIS להכנת מפות
למחקרים אקדמיים


 

צוות

noam_merkazadi_merkaz
  
ruti_merkazcarmit_merkaz
  
  
  
צוות שיצא לגמלאות 
  

miri_merkaz

michal_merkaz
tamirtami_merkaz 
 

צור קשר

המרכז לגאוגרפיה חישובית

חדר 3604 במחלקה לגאוגרפיה

הפקולטה למדעי החברה, קמפוס הר הצופים

טלפון: 02-5883423, 02-5881287

דוא"ל: cartolab@mail.huji.ac.il