ד"ר אנה גוטגרץ

אנה

שמי אנה גוטגרץ, אני עמיתת פוסט דוקטורט בתכנית עמיתי בובר באוניברסיטה העברית, ואני מתמחה בהתפתחות עירונית באירופה והלבנט הפרנקי בימי הביניים. אני עוסקת בקשר שבין מבנים סוציו-אקונומיים, אחריהם אני מתחקה באמצעות תעודות רכוש וחוזים משפטיים, לבין שינויים שחלו בנוף העירוני במהלך תנופת העיור המזוהה עם ימי הביניים המרכזיים, כמו גם בזיקה של אלו לשינויי אקלים. בעבודת הדוקטורט שלי, שנכתבה בהנחייתם של פרופסור רוני אלנבלום ז"ל ופרופסור איריס שגריר, עסקתי בירושלים בתקופת השלטון הצלבני (מאה 12) וחקרתי תופעות כגון תחרות בין מוסדית והשפעתה על עיור והתפתחות עירונית, הקשר בין העיר לספר החקלאי שלה, השוואה שיטתית של דפוסי הפעולה של המוסדות העיקריים שפעלו והיו מבוססים בירושלים לעומת מוקדי פעילות אחרים שלהם, ועוד.

בשנים האחרונות עסקתי בין היתר גם בסכסוכים עירוניים והשפעתם על שינוי פני העיר בערים בעלות הרכב אוכלוסייה מגוון כפי שהיו ערי הלבנט בימי הביניים, דימויים של ערים ועירוניות כפי שהם באים לידי ביטוי בכרוניקות וחיבורים אנציקלופדיים בימי הביניים, ובמחקר שנערך בשיתוף עם רוני אלנבלום ז"ל, בהידלדלות של שטחים עירוניים ברומא בעקבות האנומליה האקלימית הימי ביניימית. אני מלמדת את הקורס ערים היסטוריות, העוסק במושג ומבנה העיר כפי שהתפתחה באירופה מן העת העתיקה ועד ימינו אנו.

 

פרסומים:

  1. “The Earthly Landscape of the Heavenly City – A New Framework for the Examination of the Urban Development of Frankish Jerusalem”, Al-Masāq 28/3 (2016): 265-81.
  2. "משחקי הכס: התנגשויות פוליטיות והתפתחות עירונית בירושלים הפרנקית", חידושים בחקר ירושלים וסביבותיה י"ג (2019): 177-186.
  3. “Shaping Society and Urban Fabric in Crusader Jerusalem”, Urban History 48/1 (2021): 2-18. [Published online in November 2019].
  4. “Between Violent Outbreaks and Legal Disputes and: the contested cityscape of Frankish Jerusalem seen through the prism of institutional and socio-economic conflicts”, Journal of Medieval History 47/3 (2021). Special issue edited by Megan Cassidy-Welch and Beth Spacey.